اجزای تشکیل دهنده‌ی مبل

شنبه 9 شهریور 1398

انتخاب مبل از نظر مدل ، رنگ و جنس چوب، جنس و رنگ پارچه همگی بستگی به سلیقه شما و همچنین محیطی که مبل را می‌خواهید در آن قرار دهید دارد ولی در ابتدا بد نیست در مورد اجزای تشکیل دهنده‌ی مبل کمی اطلاعات داشته باشید تا بتوانید آگاهانه ‌تر انتخاب کنید.

کلاف مبل: کلاف همان بدنه‌ی اصلی مبل است که در حکم پایه و اساس یک مبل به شمار می‌آید و در صورتی‌که جنس آن خوب باشد و کار با کیفیت روی آن انجام شود قسمت اعظمی از کیفیت کار پیش رفته است. اصولا کلاف مبل‌های استیل، چوب راش و گردو است و در مبلمان راحتی چوب روس می‌باشد در برخی از مبل‌ها هم از چوب سفید استفاده می‌شود که از انعطاف کمتری برخوردار است. اگر قسمتی از کلاف نیاز به رنگ‌کاری داشته باشد باید کار آن قبل از سایر کارها انجام شود.

فوم سرد یا اسفنج: برای قسمت‌هایی مثل کف مبل، دسته ها و قسمت پشتی از اسفنج و فوم استفاده می‌شود در واقع اسفنج همان ابر معمولی است که هر چقدر میزان چگالی آن بیشتر باشد جنس بهتری خواهد داشت، فوم از ترکیب مواد شیمیایی ساخته می‌شود که در انواع مبلمان و صندلی ماشین از آن استفاده می‌شود و نسبت به اسفنج عمر بیشتری دارد.

برش پارچه و خیاطی: روکش مبل را از انواع پارچه یا چرم می‌توان ساخت. پارچه‌ی مبل در انواع مختلفی موجود است، پارچه‌هایی از جنس پنبه، نخ، کتان، ابریشم و پشم از جمله پارچه‌هایی با مواد طبیعی هستند در مقابل پارچه‌های پلی آستر و نایلون از جمله پارچه‌های مصنوعی هستند و برخی از پارچه‌ها هم از ترکیب این دو بدست می‌آید. هر پارچه‌ای مناسب محیطی است برای مثال جنس چرم و میکروفایبر هرچند که در هر محیطی قابل استفاده هستند اما اگر حیوان خانگی دارید بهتر است از این نوع استفاده کنید چرا که به راحتی تمیز می‌شوند و بسیار مقاوم هستند.

رویه کوبی: بعد از ساخت کلاف و رنگ زدن آن و همچنین برش زدن پارچه نوبت به رویه کوبی می‌رسد که خود چندین مرحله دارد که شامل تسمه کشی، فنر کشی، قرار دادن اسفنج بر روی کلاف و در آخر سر هم کشیدن پارچه و تنظیم آن می‌شود.

می‌توانید تمامی خدمات مورد نیاز در ارتباط با طراحی و ساخت مبل، همچنین تعمیر آن را چه تعمیرات جزئی و چه تعمیرات اساسی باشد را از طریق اپلیکیشن شیراز سرویس ثبت کنید.