تعمیر کولر آبی

شنبه 26 مرداد 1398

کولر آبی چه از نوع پوشال معمولی و پوشال سلولزی باشد و چه در بالکن یا پشت بام نصب شده باشد تفاوتی ندارد به سرویس و تعمیر احتیاج پیدا می‌کند. از جمله دلایلی که باعث می‌شود به تعمیر کولر روی بیاوریم، روشن نشدن کولر، آب ریزی کولر، نیم سوز شدن موتور، صدا دادن موتور و... است.

 به راستی که در گذشته خانه ها از مصالح بهتری ساخته می‌شدند، و معماری آن‌ها به شکلی بود که احتیاج به کولر را به حداقل و در جاهایی به صفر می‌رساند اما با تغییر سبک زندگی، با تغییر در معماری و مصالح ساختمانی همچنین گرم شدن زمین همه مزید بر علت شدند که برای خنک شدن دست به دامان کولرهای آبی و اسپلیت شویم. قبلا در ارتباط با سرویس کولر آبی صحبت کرده‌ایم، الان بهتر است نکاتی را نیز در ارتباط با تعمیر آن بیان کنیم. شاید در ذهن شما این سوال پدیدار شود که چه موقع احتیاج به تعمیرکار داریم؟ اول باید گفت که سیستم کولر آبی سیستم پیچیده‌ای نیست و اگر فرد فنی باشید از آن به خوبی سر در می‌آوردید اما اینکه چه موقع احتیاج به تعمیرکار دارید نمی‌توان زمان خاصی را تعیین کرد و هر زمان که احساس کردید در عملکرد کولر آبی نقصی وجود دارد حالا یا خود یا تعمیرکار باید دست به کار شوید چرا که گاهی یک سهل انگاری باعث می‌شود هزینه‌ی زیادی گردنتان را بگیرد. از جمله مشکلاتی که ممکن است کولر از آن رنج ببرد خرابی در پمپ آب، خرابی در موتور، سوراخ بودن کف کولر، و... است که گاهی با تعمیر و تنظیم این موارد حل می‌شود اما گاهی کار به تعویض قطعه می‌رسد.

در این‌جا به تعدادی از مشکلات احتمالی و نحوه‌ی برطرف کردن آن در تعمیر کولر آبی اشاره می‌کنیم:

_ کلید کولر را که روشن می‌کنید، کولر روشن نمی‌شود: در این حالت اگر پمپ آب هم کار نکند باید دلیل را در برق رسانی به کولر جستجو کرد، برای اطمینان با استفاده از فازمتر فیوز را چک کنید. در حالت بعد فیوز سالم است اما شاید قطعی در سیم فاز و نول باشد و نرسیدن برق به ترمینال کولر که باید سیم کشی را چک کنید و محل قطعی را تعمیر. اگر این دو مشکل نبود باید مشکل را در سیم کشی برق ساختمان جستجو کنید.

_ کولر روشن می‌شود اما باد آن گرم است: در ابتدا ببینید آب به اندازه در کف کولر وجود دارد سپس ببینید که آب به خوبی روی پوشال‌ها میریزد چراکه شاید رسوب گرفته باشند یا سوراخ شده باشد، شناور را نیز چک کنید شاید رسوب گرفته باشد که با قرار دادن آن در سرکه می‌توان رسوب زدایی کرد.

_ کولر کار می‌کند، آب‌رسانی هم به اندازه است اما باد گرم می‌زند: این مورد نیز دلایل مختلفی دارد اما یکی از شایع‌ترین دلایل شل یا سفت بودن تسمه کولر است، اگر تسمه شل بسته شده باشد که به خوبی موتور را حرکت نمی‌دهد و اگر هم سفت باشد که جلوی حرکت موتور را می‌گیرد، برای تست این موضوع کولر را روشن و خاموش کنید بعد از خاموش شدن تسمه نباید بلافاصله بایستد و حداقل 5 دور بزند. برای تنظیم کردن تسمه لازم است پایه الکتروموتور را شل کنید و موتور را به آرامی به سمت موافق حرکت دهید، به سمتی که تسمه سفت و یا شل شود. گاهی ممکن است همه چیز خوب باشد اما باد خروجی از دهانه کولر یا از برزنت خارج شود پس این مورد را هم چک کنید. کیفیت پایین پوشال‌ها هم می‌تواند علت باد گرم باشد پوشال نازک یا پوسیده شده باعث می‌شود به راحتی هوا از بیرون وارد کولر و خارج شود. در نهایت اگر این موارد نبود امکان دارد که موتور نیم سوز شده باشد که کار به سیم پیچی یا تعویض آن می‌رسد.

ما در شیراز سرویس تمامی کارها و تعمیرات مربوط به کولر آبی را انجام می‌دهیم شما جهت نصب، سرویس و در صورت لزوم تعمیر کولر آبی می‌توانید اپلیکیشن شیراز سرویس را دانلود کرده وسفارش خود را ثبت کنید. از جمله مزایایی که سفارش آنلاین دارد این است که شما به راحتی و در قالب یک اپلیکیشن به تعمیرکاران و سرویسکاران متبحر و با تجربه و در عین حال با هزینه‌ای مناسب دسترسی پیدا می‌کنید.