جوشکاری

شنبه 5 مرداد 1398

جوشکاری یا جوش دادن فلز فرایندی است که با استفاده از دستگاه جوش و سیم جوش یا همان اکترود انجام می‌گیرد به طوری که سیم جوش با ذوب شدن بین دوفلز قرار می‌گیرد و آن‌ها را محکم به‌هم می‌چسباند. جوشکاری و برش‌کاری از جمله کارهایی است که به نظر آسان می‌آید اما به واقع احتیاج به مهارت و دقت بالایی دارد.

جوش فرایندی است که طی آن دو فلز به‌صورت دائم به هم متصل می‌شوند، جوشکاری خود یکی از روش‌های تولید می‌باشد. بدون شک در طول زندگی احتیاج به جوشکاری پیش می‌آید این نیاز ممکن است جوش دادن درب و پنجره باشد یا شکستگی که در بدنه‌ی دوچرخه رخ می‌دهد یا حتی تعمیر شکستگی پایه‌ی میز، تخت و... به‌طور کلی در بسیاری از امور جوشکاری فرایند پیچیده‌ای نیست اما زمانی‌که شما بخواهید میز، درب، پنجره و هرآنچه که نیاز به محاسبات دارد را بسازید بی شک تبحر بالا لازمه‌ی کار خواهد بود.

وسایل مورد نیاز جوشکاری: از جمله وسایلی که مورد نیاز است می‌توان به موتور جوش، سیم جوش، دستکش جوشکاری، کفش ایمنی، ماسک جوشکاری، متر و در بعضی از موارد دستگاه فرز اشاره کرد.

عملیات جوشکاری احتیاج به یک سری پیش زمینه دارد از جمله:

_ فلزمورد نظر جهت جوش دادن باید عاری از هرگونه رنگ و زنگ‌زدگی باشد چرا که رنگ نارسانا است و جریان برق به خوبی عبور نمی‌کند. پس اگر قسمت مورد نظر دارای رنگ است با استفاده از سمباده یا سنگ فرز باید تمیز شود.

_ سطح مورد نظر عاری ازچربی، گرد و خاک باشد که با استفاده از پارچه خشک یا نم‌دار و یا پارچه‌ای آغشته به استون می‌توانید آن‌را تمیز کنید که در صورت استفاده از استون ابتدا بگذارید خشک شود سپس اقدام به جوشکاری کنید.

_ به هنگام جوشکاری فلز مورد نظر باید محکم بر سر جای خود قرار گیرد و تکان نخورد تا عملیات به خوبی و طبق محاسبات انجام گیرد که بدین منظور از گیره‌های مخصوص این کار و در پاره‌ای از مواقع نیز با دستتان می‌توانید این‌کار را انجام دهید.

_ به هنگام استفاده از دستگاه فرز دقت لازم را به خرج دهید چرا که در ظاهر کار راحتی است اما به واقع بسیار تیز است و به هرجایی تماس پیدا کند به راحتی آن‌را برش می‌زند.

_ اکترود یا همان سیم جوش در جوشکاری قطعه‌ای مصرفی است که با استفاده از آن فضای خالی بین دو فلز پر می‌شود که انواع مختلفی دارد، حال توجه داشته باشید که به هنگام مصرف تا جایی که سیم جوش به پایان نرسیده است آن‌را تعویض کنید چرا که ته کشیدن الکترود و رسیدن به گیره‌ی نگهدارنده‌ی آن، خسارت بیشتری را در پی دارد.

_ به هنگام استفاده از میز، گیره اتصال ارت را به میز متصل کنید که این خود راهی برای جلوگیری از برق گرفتگی است.

شیرازسرویس این امکان را فراهم کرده است که شما بتوانید از نیروهای حرفه‌ای جهت انجام کارهای جوشکاری خود بهره‌ مند شوید. ما علاوه بر ساخت و تعمیر انواع درب و پنجره، چهارچوب فلزی، ساخت و تعمیر انواع نرده، حفاظ، سایبان و...  خدمات جوشکاری سیار را نیز ارائه می‌دهیم. جهت ثبت سفارش ابتدا لازم است اپلیکیشن موبایل شیراز سرویس را نصب کنید، سپس در بخش خدمات ساختمانی، خدمات جوشکاری را انتخاب کرده مختصر توضیحی در مورد کار مدنظرتان ثبت کنید و در انتها زمان مراجعه‌ی همیار را نیز مشخص کنید سپس باقی امور را به شیراز سرویس بسپارید.