شستن ملحفه و روکش رختخواب و به زبان دیگر نظافت کالای خواب

جمعه 3 خرداد 1398

از آن‌جایی که گردوغبار و آلودگی در همه جا یافت می‌شود پس همانند سایر وسایل مورد مصرف روزمره، ملحفه، رو تختی، پتو و روبالشی و به زبان ساده تر آن‌چه با خواب شما در ارتباط است احتیاج دارد در بازه‌های زمانی کوتاه مدت شسته و تمیز شود.

کالای خواب نیز همانند لباس انسان احتیاج به شستن و تمیز کردن دارد، این موضوعی است که به‌صورت روتین بهتر است ماهی یک مرتبه انجام شود اما در مواردی نیز استثنا وجود دارد برای مثال افرادی هستند که بدنشان بیشتر از حد معمول عرق می‌کند یا انسان‌های مبتلا به آسم و کسانی که به گردو‌خاک حساس هستند طبیعتا اسباب خواب این افراد احتیاج به نظافت بیش از یک مرتبه در ماه دارند. در مواردی که مبتلا به بیماری واگیردار مانند آنفولانزا شده‌اید به محض اینکه بهبودی حاصل شد بهتر است تمامی روکش رختخواب‌تان را بشویید.

_ هنگام شستشو روکش رختخواب و ملحفه‌ها اگر از ماشین لباسشویی استفاده می‌کنید سعی کنید آن‌را زیاد پر نکنید چون روکش‌ها خودشان به اندازه کافی حجیم هستند.

_ ملحفه‌ها را بعد از شستن زیاد خشک نکنید چرا که نم دار بودن آن‌ها باعث می‌شود که در زمان آویزان شدن جهت خشک شدن چین و چروک آن نیز تا حد زیادی از بین برود.

_ جهت خشک شدن روکش و ملحفه بهتر است آن‌ها را در معرض نور خورشید قرار دهید چرا که هم در از بین بردن لک موثر است و هم اینکه ضد عفونی می‌شود.

_ تشک و بالش را هر ساله باز کنید و اجزاء درون آن‌را نیز بشویید اگر اجزاء تشکیل دهنده‌ی آن پنبه است که به راحتی آن‌را در یک کیسه ریخته و کیسه را در لباسشویی بگذارید تا عمل شستشو انجام شود، می‌توانید با شستشوی دستی نیز اقدام به شستن پنبه کنید، سپس پنبه باید به اصطلاح زده شود تا خواب خود را به‌دست بیاورد برای این کار باید پنبه را به محل‌های مخصوصی که این کار را انجام می‌دهند ببرید.

_ بر روی تشک ماهی یک‌مرتبه جارو برقی بکشید و در نظر داشته باشید که سری جاروبرقی را از قبل تمیز کرده باشید که خود حامل میکروب و آلودگی نباشد.

_ برای شستن خوشخواب می‌توانید از سرویس شستشو با بخار و شستشو با دستگاه عادی استفاده کنید اما پیشنهاد می‌کنیم که برای این مورد از شستشو با بخار استفاده کنید چرا که علاوه بر تمیز شدن، ضدعفونی شدن را نیز به دنبال دارد.

_تشک را هر چند ماه یک بار بچرخانید و برعکس کنید که همه جای آن به‌صورت مساوی خواب خود را از دست دهد.

اگر وقت کافی برای شستن و نظافت کالای خواب خود ندارید، می‌توانید سفارش خشکشویی و پتوشویی خود را از طریق اپلیکیشن شیرازسرویس ثبت کنید. خشکشویی آنلاین شیراز سرویس کار شستشوی انواع لباس، انواع پتو و لحاف، روتختی، ملحفه و... را انجام می‌دهد. برای دانلود اپلیکیشن شیراز سرویس اینجا کلیک کنید.