زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

جمعه 6 اردیبهشت 1398

تعویض فیلتر یک امر ضروری است چرا که این فیلترها هستند که رسوبات آب را گرفته و آب با کیفیت تحویل می‌دهند، در جایی که فیلتر در زمان مقرر خود تعویض نمی‌شود نه تنها آب را تصفیه نمی‌کند بلکه رسوبات، گل و لای را که قبلا به خود جذب کرده است را به آب بازگردانده و آب مضرتری مصرف می‌کنید.

هدف از خرید دستگاه تصفیه آب حذف آلاینده‌های موجود و افزایش سطح کیفی آب است، حال برای رسیدن به این منظور احتیاج است در فواصل زمانی مشخص دستگاه سرویس شود و فیلترها تعویض گردد تا همچنان کارایی خود را حفظ کند.  در زمانی که فیلتر در زمان مقرر خود تعویض نمی‌شود نه تنها آب را تصفیه نمی‌کند و بود و نبود دستگاه فرقی ندارد بلکه رسوبات، گل و لای را که قبلا به خود جذب کرده است را به آب بازگردانده و آب مضرتری مصرف می‌کنید چرا که فیلتر قادر به جذب نیست و آب از کنار آن عبور می‌کند، همچنین باعث آسیب رساندن به خود دستگاه نیز می‌شود.

چه موقع فیلتر دستگاه تصفیه آب باید تعویض شود؟

به طور کلی با توجه به میزان رسوبات موجود در آب طول عمر فیلتر نیز متغیر است چرا که هر فیلتر قادر به جذب مقدار خاصی از رسوبات در بازه‌ی زمانی مشخصی است حال اگر حد نصاب رسوبات را جذب کرده باشد اما هنوز از نظر زمانی وقت داشته باشد نیز موقع تعویض آن فرا رسیده است، حال برعکس این قضیه نیز صادق است فرض کنید که مقدار مصرف شما بسیار اندک است اما این مورد باعث نمی‌شود که تعویض را با تاخیر بیندازید چرا که هر کدام از این فیلترها کار فیلتر کردن رسوب و میکروب خاصی را بر عهده دارند برای مثال قسمتی از فیلتر کار جذب قارچ، انگل، ویروس و... را برعهده دارد که این موارد پس از گذشت مدتی به دلیل وجود محیط مرطوب شروع به تکثیر می‌کنند پس برای جلوگیری از این فرایند باید در زمان مقرر تعویض شوند، پس مصرف کمتر باعث به تعویق انداختن کار تعویض برای مدت طولانی‌تر از حد معین نخواهد بود. به طور کلی با توجه به میزان املاح موجود در آب، میزان مصرف آب و همچنین زمان استفاده، فیلترهای مرحله یک، دو و سه کارایی بین سه تا شش ماه دارند. فیلترهای مرحله چهار، پنج و شش کارایی بین یک تا دو سال دارند، اما حتی اگر مصرف شما اندک باشد این حداکثر زمان افزایش نمی‌یابد و فیلتر مرحله یک، دو و سه نهایتا بعد از 6 ماه باید تعویض شوند.

کیفیت فیلترها باهم تفاوت دارد، برای مثال فیلتر کربن پودری اگر از کربن خالص تهیه شده باشد حجم زیادی از ناخالصی را جذب و تا زمان سر رسید تعویض، کارایی خود را حفظ کرده اما اگر در آن از کربن ناخالص یعنی کربن به‌علاوه سایر مواد بی کیفیت استفاده شده باشد زودتر از موعد مقرر کارایی خود را از دست می‌دهد.فیلتر تصفیه آب را می‌توان در دمای 2 تا 45 درجه استفاده کرد. اگر آب ورودی به دستگاه تصفیه آب داغ باشد، عمر فیلتر تصفیه آب بسیار کم خواهد شد. این موضوع در مورد محیط با درجه حرارت بالا نیز صدق می‌کند پس اگر دستگاه در محیطی است که بیش از حد معمول گرم است این موضوع باعث کاهش طول عمر فیلتر خواهد شد.

از جمله عواملی که به تشخیص زمان تعویض فیلتر کمک می‌کند می‌توان به این موارد اشاره کرد:

_ تغییر رنگ فیلتر مرحله اول.

_ کاهش فشار آب خروجی.

_ تغییر مزه‌ی آب خروجی از دستگاه.

_ تغییر رنگ آب خروجی از دستگاه.

شما می‌توانید با دانلود اپلیکیشن شیراز سرویس و در دسته بندی خدمات ساختمان سفارش خرید دستگاه تصفیه آب، همچنین تعمیر و سرویس دستگاه تصفیه آب خود را ثبت کنید.