دلایل کاهش طول عمر باتری خودرو

جمعه 5 بهمن 1397

باتری نیز به مانند هر وسیله‌ی دیگری عمر مفیدی دارد که با رخ دادن عواملی این عمر کوتاه تر می‌شود با شیراز سرویس همراه شوید تا عمده‌ترین دلایل کاهش مدت زمان کارایی باتری را بررسی کنیم.

اگر در زمان روشن کردن خودرو یا همان استارت زدن با مشکلی مواجه شدید اولین موردی که پس از بررسی موتور استارت باید بررسی شود باتری خودرو است. عمر مفید باتری بین دو تا سه سال است که بسته به میزان و نحوه‌ی استفاده متغیر است.

از جمله مهمترین دلایل کاهش طول عمر باتری ماشین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ سرما و گرمای بیش از اندازه، تاثیر بدی بر روی باتری و طول عمر آن دارد و در این شرایط جهت استارت خوردن خودرو فشار بیش از اندازه به باتری وارد می‌شود.

_ خاموش و روشن کردن‌های پشت سر هم  و همچنین توقف‌های زیاد در طول یک سفر یا مسافت طولانی نیز مناسب باتری نیست، در واقع با روشن و خاموش کردن‌های پی در پی به باتری اجازه‌ی شارژ شدن مجدد را نمی‌دهید، پس بهتر است در مسیرهای کوتاه ماشین را زیاد خاموش و روشن نکنید و بگذارید کار کند.

_ خاموش بودن خودرو برای مدت طولانی عمر باتری را کوتاه و در مواردی تمام می‌کند حتی اگر برای مدت طولانی از ماشینتان دور هستید بهتر است به فرد مورد اطمینانی بسپارید تا خودروتان را هفته ای یک مرتبه یا نهایتا دو هفته یک بار روشن و تا چند دقیقه بگذارد کار کند. یا دیگر راه که مفیدتر است این است که اتصالات باتری را به صورت کامل از خودرو قطع کنید و بعدا آن را شارژ کنید.

_ روشن بودن چراغ‌ها یا سایر وسایل برقی در زمانی که ماشین خاموش است خود عاملی برای کاهش عمر باتری است در حالی که ماشین روشن است موتور از طریق دینام انرژی مورد نیاز را تامین می‌کند اما زمانی که موتور کار نمی‌کند این باتری است که زحمت روشن ماندن چراغ‌ها را به دوش می‌کشد.

_ برق دزدی یکی دیگر از عواملی است که به باتری آسیب می‌رساند، برق دزدی بدین معناست که حتی زمانی که خودرو خاموش است کماکان قسمت‌هایی که با برق کار می‌کنند مانند قفل مرکزی، چراغ صندوق عقب که یکسره شده باشد، دزدگیر و... از برق استفاده می‌کنند. این موضوع در صورتی که ادامه دار باشد باتری را به مرور خالی می‌کند.

_ قطعه‌ای که در کارکرد باتری نقش مستقیمی دارد، دینام است چراکه وظیفه‌ی شارژ باتری و تامین برق مورد نیاز قسمت‌های برقی را دارد و اگر به خوبی کار نکند، باری بر روی دوش باتری خواهد شد و به آن آسیب وارد می‌کند.

در استفاده از تمامی وسایل بهتر است نکاتی را رعایت کرد که نه تنها از طول عمر آن‌ها کاسته نشود بلکه بهترین و بیشترین کارایی را داشته باشند، باتری نیز از این امر مستثنی نیست پس بهتر است مراقب آن باشید که رنجیده نشود وگرنه رنج آن دامن گیر خودتان خواهد شد.

شما با دانلود اپلیکیشن شیراز سرویس و از طریق آن می‌توانید در کنار ده ‌ها خدمتی که ارائه می‌شود، سفارشات تعویض باتری خود را نیز ثبت کنید. در نظر داشته باشید که سفارش در شیراز سرویس رایگان است، بدین صورت که شما ابتدا سفارش خود را ثبت می‌کنید، ما به شما هزینه‌ی باتری را اطلاع می‌دهیم سپس در صورتی‌که تمایل داشته باشید سفارشتان انجام می‌شود.