کلید و کلیدسازی

جمعه 21 دی 1397

کلید و کلیدسازی دارای پیشینه‌ی طولانی است و از ابتدا تا الان با تغییر و تحولات بسیاری روبرو بوده است. قفل و کلید خدمت عظیمی به حفظ امنیت داشته است.

تاریخچه اختراع کلید:

کلید ابزاری است مکانیکی که برای باز کردن قفل از آن استفاده می‌شود، کلید از دو بخش تشکیل شده است یک قسمت که وارد قفل شده دیگری، قسمتی است که استفاده کننده در دست می‌گیرد. اصولا هرچقدر قیمت قفل و کلید بالاتر باشد ضریب امنیت آن نیز بیشتر می‌شود. قدیمی‌ترین کلید نیز همانند خیلی دیگر از ابداعات متعلق به مصر باستان است، یک کلید چوبی که حدود چهار هزار سال پیش ساخته شده است. سپس یونانی‌ها از کلیدهای تسمه‌ای و طنابی بهره بردند و در نهایت آمریکایی‌ها با مکانیزه کردن صنعت قفل و کلید تحول بزرگی در این صنعت بوجود آوردند. و اما امروزه قفل‌های رمزدار، کلیدهای هوشمند ضد سرقت خودرو، کارت کلید و... که با نمونه‌های ساده و قدیمی قفل و کلید بسیار متفاوت‌اند روانه بازار شده‌اند.

قفل برقی: این نوع قفل در واقع یک دستگاه کنترل عبور و مرور می‌باشد که به‌عنوان امن ترین نوع قفل مورد استفاده قرار می‌گیرد، شبیه قفل های ثابت است زیرا سطح رویی آن پیچ شده است، این سطح پیچ دار دارای قفلی است که  با بسته شدن در همانند درهای معمولی قفل خواهد شد. قفل برقی را هم می‌توان بصورت مجزا و هم در کنار سایر قفل‌ها که با قفل برقی مطابقت دارند مورد استفاده قرار داد. این قفل دارای ضریب اطمینان و امنیت بالایی است در مقابل معایبی نیز دارد از جمله گم شدن یا خراب شدن کارت که باعث می‌شود نتوان وارد محل مورد نظر شد و خرید مجدد کارت نیز هزینه بر است همچنین این قفل برروی هر دری قابلیت اجرایی ندارد، برای نصب در باید داخل در خالی شود پس احتیاج به درهای ضخیم است.

ساخت کلید مجدد:

اگر کلید دارید و از روی آن می‌خواهید کپی بزنید که کار به مراتب آسان است اما اگر کلید گم شده است و می‌خواهید برای قفل کلید بسازید خود دو مرحله دارد اول اینکه قفل درب یا کمد و... باز است یا بسته اگر باز است که دستگاه قفل را می‌توان باز کرد و مغزی را خارج نمود و برای آن کلید ساخت اما در مواردی که درب قفل است در ابتدا باید قفل را باز کرد و سپس مراحل بعد را انجام داد.

_ در ابتدا باید مغزی قفل را باز کرد.

_ حال نوبت برش زدن فلز به اندازه‌ی کلید مورد نظر می‌رسد، بدین منظور احتیاج به اندازه گیری طول، عرض و پهنای کلید است، کلید مورد نظر را برش میزنید.

_ حال با استفاده از دستگاه برش شیار اصلی را روی کلید برش دهید تا با فرو کردن کلید داخل قفل بتوانید آنرا باز و بسته کنید.

_ تعیین محل سوراخ هر پین روی کلید، در این مرحله با قرار دادن کلید برش داده شده داخل مغزی قفل باید محل دقیق پین های کلید را بدانید تا با برش درست به راحتی کلید را درست کنید سپس با توجه به ارتفاع دقیق پین های مغزی قفل را برش دهید.

_ با گذاشتن پین های قفل می توانید بررسی کنید که کلید را به درستی می توانید بچرخانید و در هنگام باز و بستن قفل دچار مشکل نشوید.

شما می‌توانید سفارشات تعمیر قفل، بازکردن قفل، نصب دستگیره، تعویض قفل، بازکردن قفل اتومبیل و به طور کلی هرآنچه که مربوط به قفل و کلید است را از طریق اپلیکیشن شیراز سرویس ثبت کنید.