چند نکته در مورد کاشی و سرامیک، کاشی کاری

جمعه 7 دی 1397

کاشی و سرامیک از جمله محبوب ترین پوشش‌های کف و دیوار محسوب می‌شوند که در مقابل فواید بسیاری که دارند از نظر هزینه نسبت به سایر پوشش‌ها مقرون به صرفه تر هستند. با شیراز سرویس همراه شوید تا چند نکته را در مورد کاشی و کاشی کاری برشماریم.

کاشی و کاشی کاری:

از کاشی برای پوشش دادن به دیوارها و کف ساختمان استفاده می‌شود که این پوشش دارای خواص دیگری از جمله: دارا بودن ظاهری زیبا، قابلیت شستشوی راحت تر، دوام و طول عمر بالا، مقاومت در برابر نور خورشید و حریق و همچنین خاصیت جذب آب پایینی دارند و برای مکان‌هایی که رطوبت دارند یا آب می‌ریزد مناسب است.

کاشی کاری از جمله تخصص‌های بنایی است، که علاوه بر مهارت به صبر و حوصله نیاز دارد. کاشی کاری در مدل‌های مختلفی از جمله کاشی کاری معقلی، کاشی کاری مقرنس، کاشی کاری هفت رنگ و... قابل اجرا است.

انواع کاشی:

کاشی در جنس، طرح، ابعاد و همچنین رنگ‌های متنوعی عرضه می‌شود که شما با توجه به میزان مبلغی که می‌خواهید هزینه کنید و همچنین طرح، رنگ و محل مورد نظر دارای انتخاب‌های متعددی خواهید بود. به طور مثال کاشی که برای دیوار آشپزخانه انتخاب می‌کنید متفاوت از کاشی است که برای کف آن باید خریداری کنید.

کاشی و سرامیک بتنی: یکی از پر طرفدارترین نوع کاشی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد که این نوع به دلیل رنگ خاکستری آن باعث یکنواختی شده و بهتر است با رنگ ها یا طرح‌های دیگری در محیط هماهنگ شوند که تصویر بهتری ارائه شود.

کاشی و سرامیک بافت دار: بعضی از کاشی‌ها دارای بافتی از ماسه ریز هستند که قابل لمس است. کاشی بافت دار بیشتر مناسب مکان‌هایی است که امکان خیس شدن آن وجود دارد چون بافت موجود و یا لایه‌ی ضد لغزش موجب می‌شود از لیز خوردن جلوگیری شود.

کاشی سه بعدی: همان طور که از نام آن مشخص است سه بعدی است و به واقعیت شما را نزدیک می‌کند، و زیبایی بیشتری نسبت به کاشی ساده دارد.

کاشی برجسته: که این نوع کاشی دارای برآمدگی و تورفتگی است که باید دقت داشته باشید که در مکان‌های مستعد کثیفی به دلیل سخت بودن نظافت آن زیاد قابلیت اجرایی ندارند.

از چه ماده‌ای برای چسباندن کاشی استفاده می‌شود؟

کاشی به خودی خود بر محل مورد نظر سوار نمی‌شود و احتیاج به مصالح دارد، از ملات که ترکیبی از سیمان، ماسه و آب است و همچنین چسب می‌توان جهت چسباندن کاشی استفاده کرد. پودر چسب کاشی و سرامیک بر پایه سیمان و دیگر مواد شیمیایی تولید می‌شود و به منظور نصب کاشی و سرامیک در کف یا دیواره ساختمان با زیر سازی سیمانی، گچی و حتی کاشی قابلیت اجرا دارد. این پودر در مقابل نفوذ آب مقاوم بوده و به همین دلیل می‌تواند جهت نصب کاشی و سرامیک در کف آشپزخانه، حمام، دستشویی و هر محلی در ساختمان مورد استفاده قرار گیرد. پودر کاشی و سرامیک پس از خشک شدن دارای مقاومت در آب و هوا با درجه حرارت ۳۰ - تا ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌باشد. توجه داشته باشید که نهایت زمانی که بعد از درست کردن چسب باید از آن استفاده شود یک ساعت است و پس از این مدت چسب خشک شده و قابلیت خود را از دست می‌دهد.

دلایل شکستن و افتادن کاشی:

از جمله دلایل شکستن کاشی می‌توان از جنس نامرغوب کاشی، نشست محل مورد نظر پس از اجرا، افتادن وسیله ای برروی سطح و همچنین عدم تبحر شخص در چسباندن کاشی نام برد. با این حال امکان ترمیم محل پس از شکستن کاشی وجود دارد بدین گونه که بقایای کاشی خورد شده را کامل از محل جدا کرده و پشت آن را به اندازه کافی خالی کرده و ملات ریخته یا چسب بزنید و کاشی جدید را نصب کنید.

از جمله دلایل افتادن و درآمدن کاشی می‌توان به ملات ریزی اشتباه، دوغاب ریزی اشتباه، چسباندن کاشی پس از خشک شدن پودر و همچنین استفاده از مواد غیر مرغوب یا استفاده از خاک رس در ملات اشاره کرد.

شما می‌توانید از طریق اپلیکیشن شیراز سرویس در بخش خدمات ساختمانی، قسمت بنایی را انتخاب کرده و سفارش کاشی کاری و یا تعمیر کاشی کاری خود را ثبت کنید.