جلوگیری از چکه کردن شیر آب

جمعه 2 آذر 1397

سالیانه مقدار زیادی آب به خاطر نشتی لوله ها و شیر آب هدر می‌رود شما با کنترل کردن نشتی می‌توانید از هدر رفت آب و همچنین پرداخت آب بهاء اضافی جلوگیری کنید.

در خانه و محل کار با انواع شیرآلات سر و کار داریم که گاهی نه تنها وسیله ای برای وصل و قطع آب بلکه جنبه‌ی ظاهری و دکوراسیونی به خود می‌گیرند. هر کدام از شیرها از اجزاء مختلفی تشکیل شده اند و روش باز و بسته کردن و همچنین تعمیرات آن‌ها با هم متفاوت است. در اینجا در مورد یکی از پر مصرف ترین شیرها یعنی شیر ساده با دو سر شیر که یکی برای آب سرد و دیگری آب گرم است صحبت خواهیم کرد.

تعمیر کردن شیر آبی که چکه می‌کند

 شیر آب چکه می‌کند و شما بارها این موضوع را گوشزد کرده‌اید اما هنوز درست نشده است، کار سختی نیست شما خودتان پیش قدم شده و این کار را به سرانجام برسانید.

_ در ابتدا جریان آب راقطع کنید، بدین منظور می‌توانید جریان اصلی آب را قطع کنید اصولا فلکه اصلی در زیر سینک و پشت کابینت قرار دارد، سپس شیر آب را باز کنید تا تمام آب موجود در لوله ها تخلیه شود.

_ باز کردن سر شیرها، ابتدا باید قسمتی که سر پیچ را پوشش داده است از آن جدا کنید که این پوشش در سرشیر آب سرد آبی رنگ و در قسمت آب گرم قرمز رنگ است، زمانیکه این پوشش را جدا کردید نوبت به باز کردن پیچ می‌رسد با باز کردن این پیچ ها سر شیر را از جای خود بیرون بیاورید.

_ باز کردن مغزی، چه بخواهید سر شیر را به صورت کلی تعویض کنید یا بخواهید آن‌را تعمیر کنید در هر صورت احتیاج دارید این مغزی‌ها را باز کنید. برای باز کردن مغزی می‌توانید از آچار فرانسه استفاده کنید.

_ واشرهای جدید را جایگزین کنید، معمولا اکثر مشکل های مربوط به چکه کردن آب به واشر های روی این مغزی ها مربوط می شود. بسته به نوع شیر و مغزی از یک تا سه واشر مختلف روی هر یک قرار دارد که به راحتی می توانید هر کدام از این واشر ها را با یک واشر سالم و جدید تعویض کنید. چنانچه تعویض واشر چاره ساز نبود، یک مغزی نو خریداری کرده و آن‌را تعویض کنید.

_اجزاء شیر را در سر جای خود قرار دهید.

اگر مشکل همچنان ادامه داشت از یک متخصص بخواهید تا موضوع را بررسی کند گاهی اوقات پوسیدگی به قدری است که با تعویض مغزی مشکل حل نخواهد شد و احتیاج به تعویض شیر است.

دو مشکل شایع در شیرهای آب که به راحتی می‌توان آن‌ها را مرتفع کرد.

_ محکم بسته نشدن شیر: بله نیازی نیست شیر را بیش از حد محکم بست که باعث هرز شدن آن شود اما نباید به اندازه ای هم شل بسته شود که آب چکه کند.

_ وجود نشتی در قسمت چرخان علم شیر آب: در شیرهای اهرمی اگر اهرمی که با آن شیر را باز و بسته میکنیم چکه کند این موضوع باعث می‌شود علاوه بر هدر رفت آب قطرات آب برروی شیر لکه باقی بگذارند، در اینجا نیز اصولا با تعویض واشر یا مغزی این مشکل برطرف خواهد شد.

مشکلات ساده‌ای که گاهی اوقات به دلیل کمبود وقت یا تخصص مدت‌ها به راحتی از کنارشان عبور می‌کنیم. شما با استفاده از اپلیکیشن شیراز سرویس در بخش لوله کشی می‌توانید سفارش لوله کشی و تعمیرات را انتخاب و خود را از شر این مورد رهایی دهید.