در روزهای سرد، بازار تو گرم است

جمعه 18 آبان 1397

در فصل سرما از روش‌های مختلفی برای گرما دادن به محیط می‌توان بهره برد ازجمله سیستم‌های گرمایش مرکزی، بخار برقی، بخاری گازی و شومینه. هرکدام از این وسایل امکان دارد به مشکل بخورند و درست عمل نکنند، پس احتیاج به تعمیر پیدا می‌کنند.

در این مطلب قصد داریم ابتدا در مورد نکاتی صحبت کنیم که بتوان بخاری مناسبی را انتخاب کرد سپس در مورد برخی از عیب‌هایی که ممکن است کار دستگاه را مختل کند توضیحاتی می‌دهیم.

نکاتی در ارتباط با خرید بخاری:

بخاری هایی که دارای دودکش و شومینه ها بین 30 تا 50 درصد انرژی را هدر می‌دهند اما بخاری بدون دودکش این اتلاف انرژی را ندارد و در عین حال بسیار ایمن است به این دلیل که ساختار آن به شکلی است که اگر اکسیژن محل نصب از 18 درصد پایین‌تر بیاید خاموش می‌شود، بنابراین از این نوع بخاری در فضاهای کوچک و بسته نمی‌توان استفاده کرد.

فرمول خرید بخاری با میزان حرارت مناسب محیط مورد نظر شما: شما احتیاج دارید به یک بخاری با تولید حرارت متناسب نه بیشتر از حد و نه کمتر، بدین منظور کافی است متراژ محل مورد نظر خود را در 3 ضرب کنید، عدد بدست آمده را در 24 ضرب کنید، میزان تولید حرارت بخاری که قصد خریدش را دارید باید نزدیک به عدد بدست آمده باشد. برای مثال سالنی با متراژ 75 متر احتیاج به بخاری با تولید حرارت حدود 5400 کیلو کالری در ساعت را دارد.

بخاری گازسوز در طرح و سایزهای مختلف با بازدهی حرارتی گوناگون ساخته و عرضه می‌شوند. مهمترین اجزای سازنده بخاری گازی از قرار زیر است:

_ بدنه اصلی که از ورق فولاد تهیه می شود و سطح آن را لعاب کاری می‌کنند.

_ محفظه احتراق که از ورق فولاد تهیه شده و برای جلوگیری از زنگ زدگی و دوام بیشتر آن را لعاب کاری می‌کنند.

_ مشعل که معمولا از فولاد ضد زنگ تهیه می‌شود.

_ شمعک و ترموکوپل: شمعک که کلاهک آن گاز را در سه جهت هدایت می کند. ترموکوپل که وظیفه قطع گاز را در مواقع ضروری بر عهده دارد.

_ ترموکوپل که وظیفه قطع گاز را در مواقع ضروری بر عهده دارد.

عیب‌یابی بخاری گازسوز

_ اگر پس از روشن کردن بخاری بوی گاز به مشام رسید می‌تواند چند دلیل داشته باشد از جمله مجراي دودكش مسدود شده است، قطر دودكش ساختمان كمتر از قطر دودكش بخاري است، دودكش بدون كلاهك مي باشد، دودكش روي پشت بام به اندازه كافي ارتفاع ندارد.

_ پس از نصب بخاري و باز كردن شير اصلي گاز بوي گاز خام به مشام مي رسد: نشت گاز از اتصالات لوله هاي رابط بين شير كنترل و مشعل يا پيلوت

_  بخاري شعله مناسبي ندارد و بوي گاز خام استشمام مي شود: كثيفي بيش از حد مشعل و انسداد سوراخ‌های آن جلوی عبور مخلوط هوا و گاز را گرفته عيب مذكور رخ مي دهد.

_ خاموش شدن شمعک: اگر در هنگام روشن کردن بخاری با رها کردن دگمه به منظور روشن ماندن شمعک، شمعک خاموش  شود  مشکل از ترموکوپل بخاری است.

اپلیکیشن شیراز سرویس در کنار تمامی خدماتی که ارائه می‌دهد، آماده پذیرش سفارشات نصب بخاری و تعمیر بخاری شما عزیزان در محل مورد نظر شما است. برای دانلود اپلیکیشن شیراز سرویس اینجا کلیک کنید.