نکاتی در ارتباط با گلکاری و رشد و نمو گیاه

جمعه 11 آبان 1397

از جمله بهترین مواردی که شما به عنوان دکوراسیون زیبایی، می‌توانید از آن بهره ببرید گلکاری و باغبانی است که هم می‌توانید از آن در حیاط و هم در داخل خانه‌تان بهره ببرید.

 

 از جمله عناصری که در رشد و نمو گیاهان و درختان تاثیر اساسی دارند می‌توان از اکسیژن، اقلیم، خاک، آب، نور نام برد.

با در نظر گرفتن این  پنج عنصر شما می‌توانید گیاهان مورد نظر را انتخاب و جهت رشد و نمو آن گام بردارید. با آنکه اکسیژن و خاک و آب را خود افراد می‌توانند برای گیاهان تأمین کنند، اما تعیین نوع اقلیم و میزان نور برای گیاهانی که قرار است به صورت طبیعی در خانه پرورش داده شوند، خیلی وقت‌ها در اختیار افراد نیست. پس فراموش نکنید اگر به‌طور مثال در منطقه‌ای خشک زندگی می‌کنید از انتخاب گیاهانی که به رطوبت زیاد برای زندگی نیاز دارند، اجتناب کنید. همینطور بعضی گیاهان فقط در نور زیاد قادر به زیستن‌ هستند، پس اگر محلی که قرار است در آن گیاه پرورش دهید اتاق یا حیاطی است که نورگیر خوبی ندارد، آمادگی این را داشته باشید که گیاه دلبندتان عمر طولانی نخواهد داشت.

خب در ابتدا از خاک سخن می‌گوییم، سعی کنید خاک را غنی و قوی نگه دارید، برای این‌کار می‌توانید از کود استفاده کنید که هم می‌توانید خودتان کود خانگی تولید کنید و هم می‌توانید از کود‌های موجود در بازار خریداری کنید.برای ساختن کود از پسماند گیاهی خود می‌توانید استفاده کنید. پوست میوه‌، چای و سبزی را داخل سطل پلاستیکی یا فلزی بریزید در دمای مناسب (بین بیست تا سی درجه سانتی گراد) مواد گیاهی جمع‌آوری شده آرام آرام شروع به تجزیه می‌کند، پس از 20 روز کود آماده است. آن را با خاک گیاهان خود مخلوط کنید و یکی از بهترین غذاها را به گیاه خود تقدیم کنید. این را هم اضافه کنیم که در فضای باز می‌توانید از کود حیوانی نیز استفاده کنید.

در هر جایی که بتوان مقداری خاک در آن ریخت و آب را به جریان در آورد می‌توان گل کاشت حال این مکان می‌تواند باغچه و باغ باشد یا گلدان منزلتان که از بازار خریداری کرده‌اید یا لوازم یک‌بار مصرفی که دیگر احتیاج ندارید از جمله بطری یک‌بار مصرف.

برای آبیاری گیاهان هم بهتر است بدانید که هر گیاهی نیاز متفاوتی به آب دارد، برخی از گیاهان هر روز احتیاج به آب دارند، اما برخی هفته‌ای یک‌بار هم کفایت می‌کند. اگر گیاهانی از نوع مختلف دارید و هر کدام نیاز متفاوتی به آب دارند می‌توانید روی گلدان آن یادداشت کنید که چه روزی زمان آبیاری آن است.

در مورد نور هم که باید ابتدا به محل و مکان مورد نظر خود توجه کنید اگر مکانی نورگیر دارید که از گیاهانی بهره ببرید که احتیاج زیادی به نور دارند اما اگر نوری در کار نیست یا در آپارتمان هستید از گیاهان آپارتمانی بهره ببرید که احتیاج به نور ندارند.

در پایان فراموش نکنید که گیاهان و درختان از هر نوعی که باشند علاوه بر زیبایی خاصی که دارند در تولید اکسیژن و زدودن آلودگی هوا نیز تاثیر بسیاری دارند. ما در اپلیکیشن شیراز سرویس آماده خدمت رسانی در زمینه باغبانی و گل گیاه به شما عزیزان هستیم.