چگونه اجاق گاز و فرگاز را تمیز کنیم؟

جمعه 13 مهر 1397

اجاق گاز و فرگاز هم به مانند سایر وسایلی که به صورت روزمره استفاده می کنیم احتیاج به تمیز کردن دارد. راه های مختلفی برای تمیز کردن گاز توصیه می شود، اما ما در شیراز سرویس قصد داریم یکی از بهترین روش ها را مرور کنیم.

چگونه اجاق گاز را تمیز کنیم

اجاق گاز نیز به مانند سایر وسایل پخت و پز نسبت به سایر وسایل بیشتر در معرض چربی و لکه قرار دارد و چون  در معرض حرارت قرار میگیرد پس جرم و لکه های حاصل از روغن و سایر مواد تبدیل به جرم های ثابت می شوند که از بین بردن آن کار سختی می شود. ما قصد داریم در شیراز سرویس از ساده ترین روش برای تمیز کردن اجاق گاز بهره بگیریم.

در ابتدا اگر گاز شما متصل به برق است، آن را از برق جدا کنید. قطعاتی که قابلیت جدا کردن را دارد از اجاق گاز جدا کنید چون این قسمت ها باید به صورت جداگانه تمیز و جرم زدایی شوند. این قطعات را می‌ توانید در یک ظرف پر از آب که مواد شوینده مثل پودر لباسشویی در آن حل شده است بریزید و بگذارید چند ساعت بماند و سپس با اسکاج بسایید و آب کشی کنید و بگذارید تا کامل خشک شود همچنین می توانید این قطعات را در سرکه قرار دهید و بعد از چند ساعت بشویید.

حال برای تمیز کردن سطح اجاق گاز می توانید وارد عمل شوید که بدین منظور ابتدا جرم ها و موادی که بر سطح اجاق گاز است را تا می توانید با دستمال تمیز کنید و بردارید سپس از شوینده های موجود در بازار استفاده کنید یا اینکه مقداری سرکه برروی سطح ریخته بعد از یکی دو ساعت با یک اسکاچ سطح را تمیز کنید.

در نهایت قسمت هایی که از اجاق گاز جدا کرده اید را در سر جای خود قرار دهید.

شما می توانید برای جلوگیری از جمع شدن مواد چرب، اسفنجی آغشته به سرکه را روی تمام سطوح اجاق بکشید و آن را منظم پاک کنید.

 تمیز کردن داخل فر

برای تمیز کردن داخل فر ابتدا سینی و توری آن را بیرون بیاورید و در محلول آب گرم و پودر لباسشویی یا پودر صابون قوطه ور کنید و بگذارید حدود نیم ساعت تا یک ساعت بماند سپس با اسکاچ و فرچه نسبتا زبر آن را بسابید و بشویید اگر چربی و جرم زیادی باقی است می توانید از سرکه هم استفاده کنید.

پس از تمیز کردن سینی حال نوبت به داخل فر می‌ رسد که ابتدا خرده نان یا موادی که از قبل  باقی مانده است  را جمع کنید سپس برای تمیز کردن فضای داخلی می توانید مقداری سرکه را در آب گرم مخلوط کنید و با یک اسفنج بر روی فضای داخلی بکشید بعد از چند دقیقه با اسکاچ بسایید و با یک پارچه آن را خشک کنید

تمیز و شفاف کردن شیشه اجاق گاز

دیگر نوبت تمیز کردن شیشه فر است، بدین منظور کافی است مخلوطی از آب لیمو و جوش شیرین درست کرده و آن را بر روی شیشه اجاق گاز بمالید و برای حدود 20 دقیقه بگذارید، بماند حال شیشه را بشویید نتیجه کار باور نکردنی است.

در نهایت توصیه مان این است که نگذارید تمیز کردن گاز و فرگاز شما به درازا بکشد و این کار را به صورت متمادی انجام دهید.