انتخاب یک اجاق گاز خوب

جمعه 16 شهریور 1397

با وجود تنوع زیاد در وسایل پخت و پز اما اجاق گاز هنوز هم یکی از مهمترین وسیله های مورد استفاده در خانه به شمار می رود پس در انتخاب آن باید دقت کافی را به خرج داد. در اینجا نکاتی که در انتخاب اجاق گاز باید در نظر گرفت را بررسی می کنیم.

امروزه اگرچه انواع مختلف وسایل پخت و پز و کمک آشپزی همانند مایکروویو، کباب پز، بخارپز، آرام پز، پلوپز و ... جای خود را در آشپزخانه ها باز کرده اند، اما باز هم اجاق های گازی و برقی، از محبوبیت دیگری برخوردارند. اجاق یکی از مهمترین وسیله های مورد استفاده در خانه به شمار می رود پس در انتخاب آن باید دقت کافی را به خرج داد. در اینجا نکاتی که در انتخاب اجاق گاز باید در نظر گرفت را بررسی می کنیم.

_ اندازه: قبل از اینکه انواع اجاق گازها را بررسی کنید فضا و مکانی که قصد دارید برای آن اجاق گاز تهیه کنید را بررسی کنید، به طور کلی اجاق گازها از نظر اندازه به دو شکل هستند: اجاق هایی که طول کمتر اما ارتفاع بیشتری دارند و اجاق هایی که طول بیشتری دارند، این اجاق ها نسبت به گروه دیگر تعداد شعله ی بیشتر و قابلیت های بیشتری هم دارند. انتخاب میان این دو نوع بستگی به فضای آشپزخانه، تعداد افراد خانواده شما، میزان استفاده از گاز و همچنین استفاده شما از قابلیت های دیگر مانند جوجه گردان، گریل و ... دارد.

_ شکل ظاهری: اجاق گازها در سه نوع کلی عادی، توکار و رومیزی وجود دارند.

نوع توکار برای آشپزخانه هایی مناسب است که فضای کوچکی داشته اما به میزان کافی میز دارند. ازانواع این اجاق گازها می توان به اجاق گازهای صفحه ای از نوع شیشه، استیل، استیل-شیشه و شیشه ای سرامیکی نام برد. یکی از معایب آن ها نداشتن فر است.از نوع رو میزی می توان در مکان هایی که فضای کمی در اختیار است استفاده کرد. انواع مختلفی از گازهای رومیزی در بازار موجود هستند که از جمله آنها می توان اجاق گاز رومیزی استیل، سرامیکی و شیشه ای اشاره کرد. این نوع اجاق ها نیز داری فر نیستند و در صورت احتیاج باید فر را به صورت جداگانه خریداری کرد.

_ سوخت مورد نیاز: اجاق ها در دو نوع گازی و برقی موجود هستند. گرچه اجاق های گازی با انواع گاز بوتان، پروپان مایع کپسولی کار می کنند اما اکثر اجاق های گازی با گاز طبیعی کار می کنند که نیازمند لوله کشی گاز شهری می باشد اگر مکانی که برای آن قصد تهیه اجاق دارید فاقد گاز شهری است بهترین گزینه پیش روی شما خرید اجاق برقی است. همچنین در اجاق گازی غذا به صورت مستقیم بر روی شعله قرار می گیرد که این موضوع ذاتا خطرناک است چون در هر جایی که با شعله مستقیم سر و کار داشته باشیم امکان اشتعال بیشتر است در مقابل اگرچه در اجاق برقی خطر سوختگی و آتش سوزی صفر نیست اما نسبت به اجاق گازی بسیار ایمن تر است. به طور کلی در قیاس بین این دو، اجاقی را انتخاب کنید که در کارکردن با آن راحت تر هستید.

اجاق‌های امروزی بسیار متنوع‌تر از انواع قدیمی است و دارای كباب‌پزها، شعله‌هایی برای سرخ‌كن‌های بزرگ، جایی خاص برای ماهی‌تابه و انواع دو شعله‌ای یا شش شعله‌ای هستند اما شما با توجه به میزان پولی که می خواهید صرف خرید کنید و همچنین میزان فضایی که در اختیار دارید می توانید از بین اجاق گاز های موجود در بازار انتخاب شایسته ای داشته باشید به عنوان مثال اگر سطح كابینت شما باریك است، اجاق‌های خوراك‌ پزی چهار شعله كه همه در یك ردیف قرار دارند را انتخاب كنید، اگر چپ دست هستید، اجاق‌هایی را انتخاب كنید كه كلیدهای تنظیم آن برخلاف اجاق‌های استانداردی كه در سمت راست قرار دارند، در جلوی اجاق‌ قرار گرفته باشند تا برای دسترسی به كلیدها مجبور نباشید دست خود را روی اجاق و گرما بگیرید. همچنین اطمینان حاصل كنید كه شعله‌های كافی در اختیار دارید تا بتوانید در آن واحد چند ماهی تابه و قابلمه را روی آن قرار دهید.

 اپلیکیشن شیراز سرویس در زمینه خدمات در محل فعالیت دارد، اما اگر در زمینه خرید یا تعمیر اجاق گاز، فر و ... سوالی داشتید با ما در ارتباط باشید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.