همه چیز درباره کولر آبی

شنبه 19 خرداد 1397

روی پشت بام همه خانه ها یک جعبه آبی رنگ وجود دارد که همه ما اسم آن را می دانیم: کولر آبی! ولی اطلاعات بیشتری درباره آن مانند اینکه کولر آبی با چه قدرتی برای فضای ما مناسب است، نحوه کارکرد آن و ... را نمی دانیم.

همانطور که می دانید امروزه روی پشت‌ بام و تراس بیشتر خانه‌ها، کولرهای آبی همراه با کانال‌های مربوطه دیده می شوند. در کولر آبی، جریان هوای خنک با استفاده از تبخیر سطحی لایه نازک آب موجود روی سطح پوشال ها یا سلولز کولرهای آبی ایجاد می گردد.

قبل از توضیح دادن درباره مزایا و نحوه انتخاب کولر آبی، شما می توانید نصب کامل کولر یا سرویس کولر آبی، تعویض پوشال، تعویض تسمه، تعویض شلنگ های آب، تعویض و تعمیر پمپ کولر و ... را از طریق اپلیکیشن شیراز سرویس سفارش دهید، تا در کوتاه ترین زمان کارشناسان شیراز سرویس کولر شما را به نحو احسن به شما تحویل دهند.

حدود 70 درصد از مردم ایران از کولر آبی جهت خنک کردن در فصل گرما استفاده می کنند.

در کل دو مدل کولر آبی وجود دارد، کولر آبی پوشالی و سلولزی

تفاوت کولر پوشالی و سلولزی فقط در پوشال است، در کولرهای سلولزی به جای پوشال از پدهای سلولزی متراکم استفاده می شود، این پدها قابلیت استفاده تا 4 سال را دارند و نیاز به تعویض آنها نیست و قابلیت دیگری که اینها دارند به دلیل متراکم بودن اجازه ورود گرد و غبار و ریزگرد به داخل فضای کولر را نمی هد.

توان کولرهای ابی معمولا بین 5، 7 و 12 هزار تولید می شوند.

برای خرید کولر آبی مناسب تعداد اتاق، تعداد خروجی هوا یا همان دریچه‌های اتاق، محل جغرافیایی، آفتابگیر بودن محل مورد نظر و ضخامت دیوارها باید مورد محاسبه قرار گیرد.

متراژ

قدرت کولر

30 تا 50

2300

50 تا 65

3500

65 تا 120

4900

120 تا 155

7000

 برای مناطقی که رطوبت آنجا کمتر از 25 درصد است، کولر آبی بهترین گزینه است و می‌توانیم تا حدود 30 درصد در مصرف برق صرفه‌جویی کنیم .

برای سالم نگه داشتن کولر و بازدهی مناسب:

1ـ انجام سرویس‌های دوره‌ای قبل از شروع فصل گرما

2ـ تعویض پوشال‌ها به صورت سالانه

3ـ روغن‌کاری یاتاقان‌های کولر به صورت ماهانه

4- بررسی تسمه کولر، اگر دچار خوردگی شده باشد، باید تعویض شود البته میزان سفتی آن می‌تواند در مصرف انرژی و بازدهی کولر موثر باشد.

5- اطمینان از پخش متناسب آب روی همه پوشال ها

6- چک کردن دهانه کولر (برزنت یا هر جنس دیگری که استفاده شده است)

هزینه سرویس و نگهداری کولر آبی در شیراز

هزینه سرویس کامل کولر آبی در شهر شیراز حدود 40 تا 50 هزار تومان می باشد و وسایل مصرفی مانند پوشال، تسمه، شلنگ و ... هم به صورت مجزا هزینه بر خواهد بود. شما می توانید با استفاده از اپلیکیشن شیراز سرویس کولر خود را به همراه تعویض همه پوشال ها، تعویض تسمه، تعویض شلنگ های آب در صورت نیاز، تمیز کردن کامل کف، روغن کاری را فقط با قیمت 35 هزار تومان انجام دهید.